Wycieczka do Centrum Nauki Kopernik

Niesamowite właściwości ciekłego azotu.

Dnia 2.10.23 r. odbyła się wycieczka do Centrum Nauki Kopernik, w której udział wzięła klasa IV TR, pod opieką Pani Joanny Wardy.

img_20231003_094432
Aperture: 1.8
Camera: Redmi Note 7
Iso: 200
Orientation: 1
« z 41 »

Zostały przeprowadzone zajęcia , które pokazały uczniom, że fizyka nie jest tylko poważną nauką, ale także świetną zabawą!

Kiedy laboratorium fizyczne stanęło otworem, każdy mógł poczuć się jak szalony naukowiec! Ubrani w fartuchy i zaopatrzeni w okulary ochronne zajęli miejsca przy stolikach i przystąpili do pracy.

Na każdym stole stanął parujący ciekły azot. Po szybkim przytoczeniu warunków bezpieczeństwa, zapał uczniów wcale nie ostygł! Do pierwszego doświadczenia konieczna była .. sałata lodowa. Zadaniem uczniów było zanurzenie liścia sałaty w azocie i sprawdzenie jak zmienią się jego właściwości. To samo należało powtórzyć z gumową rurką, którą uczniowie mogli rozbić gumowym tłuczkiem! Zdecydowanie rozbawiło to uczniów, a to dopiero początek!

Następnym doświadczeniem było napompowanie balonika przy pomocy rozdrobnionego azotu. Polegało ono na napełnieniu fiolki azotem i nałożeniu na nią balonika. .Nie zdajecie sobie nawet sprawy w jakim uczniowie byli szoku gdy balonik zaczął się napełniać…

Kolejne doświadczenie miało pokazać co się dzieje z gazem pod wpływem azotu. Należało napełniać długie balony powietrzem (nie w celu robienia zwierzątek), a następnie włożyć je do azotu, po czym szybko rzucić na podłogę .. i obserwować co się z nimi stanie. Ostatnie doświadczenie pokazało, że nawet technicy reklamy mogą konstruować własne pociągi! Przy pomocy ciekłego azotu, magnesów, gumek recepturek, pianki i magicznego YBaCuO stworzone zostały mini pociągi, którymi wszyscy byli zachwyceni.

Reasumując zdecydowanie wyjazd był udany.