VI Młodzieżowy Zjazd Liderów

Między 3 a 7 października odbył się VI Wojewódzki Zjazd Liderów Młodzieżowych w Słoku. Wyjazd ten został zorganizowany przez RCPS w Łodzi. Reprezentantami naszej szkoły były: Ania Greta(IVTRp), Asia Dąbrowska(IIITB), Julia Sroka(IIITR) i Marcelina Jankowska(IITB). Razem z nami pojechali także uczniowie Ekonomika i Prusa.

Temat wyjazdu był trudny, jednak jak najbardziej aktualny, a w szczególności w tych czasach wśród młodzieży, czyli ,,Presja-Depresja”. Pierwszego dnia odbyły się różnego rodzaju gry integracyjne, które pozwoliły nam się lepiej poznać.

Tuż po nich uczestniczyłyśmy w zajęciach pt.,,Kura czy jajko – depresja i uzależnienie u współczesnej młodzieży” prowadzonych przez doktora Rafała Szmajde. Wykłady Wiktori Wójcik ,,Zmień Depresję na Presję” były szczególnie dla nas interesujące. Wolontariuszka używała slangu młodzieżowego co pozytywnie wpłynęło na odbiór uczestników i pozwoliło przełamać wiele schematów.

Przez kolejne dni brałyśmy udział w warsztatach z różnymi specjalistami. Mogliśmy liczyć na wsparcie wolontariuszy, psychologów i psychiatrów. Oni również edukowali nas na temat pomocy naszym rówieśnikom m.i.n.:

• ,,Gdy czujesz, że nie panujesz”
  • „O depresji bez makijażu”
  • ,,Depresja obok Ciebie-o uważności i pomaganiu”
  • ,,Moje bezpieczeństwo-psychiczne, fizyczne, obywatelskie”
  • ,,Pierwsza pomoc emocjonalna w depresji. Warsztaty kryzysowe interwencji rówieśniczej”.

Nasi pedagodzy również mieli zajęcia pt:,,Kryzys trauma, depresja-perspektywa szkoły” oraz ,,Jak skutecznie odpowiadać w szkole na potrzeby uczniów w kryzysie”

Odbyła się również tzw. Żywa biblioteka, gdzie mogliśmy porozmawiać z różnymi osobami, takimi jak np.

• Mężczyzną, który doświadczył bezdomności,
  • Kobietą pracującą z osobami w kryzysie bezdomności.
  • Młodą mamą, która wyszła z kryzysu bezdomności,
  • Ukrainką-matką w kryzysie uchodźczym,
  • Księdzem grekokatolickim, który posiada żonę i jest ojcem
  • Policjantem

Powstało nawet kółko dziennikarskie, które przez czas wyjazdu bacznie śledziło poczynania naszych kolegów i koleżanek z innych szkół. Owocem naszej pracy jest gazetka i filmik, które umieszczamy poniżej. Zdjęcia, scenariusz i realizacja: Anna Greta. Wywiadu udzieliła Julia Sroka. Mikrofonu poszukiwała Marcelina Jankowska

Warto wspomnieć, że oprócz poruszania ciężkich tematów na szkoleniach mieliśmy również czas przeznaczony na integracje i dobrą zabawę m.i.n. dyskotekę, ognisko oraz wieczór filmowy. Krótko mówiąc – działo się!

Podsumowując nasz wyjazd to wszystkie uważamy, że było naprawdę warto. Teraz już wiemy jak reagować w kryzysowych sytuacjach. Dalszą wiedzę będziemy przekazywać naszym kolegom, przyjaciołom, rodzinie, aby i oni mogli zapobiec powstawaniu problemów. Trochę przykro, że można jechać tylko raz, bo na pewno pojechałybyśmy tam kolejny! Polecamy ten wyjazd każdemu. Wyniosłyśmy mnóstwo wiedzy i doświadczeń oraz sporo nowych znajomości.

Jak to powiedziała Marcelina: „Jak możesz jechać, to jedź!”

<br>