Rocznica II wojny światowej

27 października społeczność naszej szkoły uczestniczyła w apelu zorganizowanym w hołdzie Skierniewiczanom walczącym w czasie niemieckiej okupacji w latach 1939-1945 .

Aperture: 4
Camera: SLT-A58
Iso: 1600
Orientation: 1
« z 41 »

Montaż słowno-muzyczny „Kiedy przyjdą podpalić Twój dom. Skierniewice podczas II wojny światowej” przygotowali uczniowie klas I TB, IEF, II TAKa., II TAKb, II TEF, IV AF, IV TOR pod kierunkiem p. Ewy Viscardi oraz p. Moniki Niklewicz. Uczniowie w formie przytaczanych wspomnień naocznych świadków wojennych wydarzeń, wierszy i piosenek przybliżyli widzom realia życia w naszym mieście pod nazistowską władzą: wszechobecny terror i represje ze strony Niemców, ale przede wszystkim bohaterstwo i odwagę ówczesnych mieszkańców Skierniewic. Pomimo grożących im kar: masowych egzekucji, wywózek na roboty do Niemiec czy obozów koncentracyjnych, tortur podczas śledztwa. potrafili oni zachować moralne i patriotyczne postawy. Skierniewiczanie walczyli w oddziałach zbrojnych Polskiego Państwa Podziemnego, nieśli pomoc prześladowanej przez nazistów ludności żydowskiej czy organizowali tajne nauczanie oraz konspiracyjną pomoc medyczną. Czyny tych niezłomnych ludzi i wydarzania, w których brali udział, powinny być upamiętniane i stawiane za wzór młodym pokoleniom Skierniewiczan.