,,Wychowuję – nie tresuję ”
22 października 2018 roku na zaproszenie ,, Klubu Ludzi Ciekawych Wszystkiego ” (opiekun pani Ewa Viscardi) gościliśmy w naszej szkole panią Anetę Awtoniuk , behawiorystkę , zoopsychologa , instruktorkę szkolenia psów i specjalistkę od relacji człowiek – pies.
Pani Awtoniuk prowadzi również szkołę dla psów ,, Azorres ”w Warszawie. Miłośnikom psów znana jest z udziału w programach telewizyjnych : ,, Przygarnij mnie ” ( TVP 2) i ,,Misja Pies ” (TVN).
Pani Awtoniuk jest pomysłodawczynią inicjatywy ,, Wychowuję – nie tresuję ”.Instruktorka szkolenia psów wyjaśniła, na czym polega różnica pomiędzy wychowaniem a tresurą : ,, Tresura zawsze łamie zwierzę psychicznie , a wychowanie stawia granice , które dla ludzi są w porządku i za przestrzeganie których zwierzę dostaje nagrody. Wychowując psa uczymy go , że sam może wpływać na to , co go spotyka. Manipulujemy konsekwencjami zachowania zwierzęcia , nie nim samym ”.
Pani Awtoniuk zwróciła również uwagę na to , że najtrudniejsze przypadki w wychowaniu psów stanowią ich opiekunowie – aż w 90 %.
Behawiorystka przekazała słuchaczom wiele cennych rad dotyczących relacji człowieka z psem .Zwróciła uwagę na fakt , że pies nigdy nie atakuje bez ostrzeżenia , najpierw wysyła szereg sygnałów , dając nam szansę na wycofanie się : mruży oczy , staje bokiem , jeży sierść , marszczy nos , odsłania zęby.
Na zakończenie spotkania pani Awtoniuk skierowała apel do młodzieży , aby decydując się na posiadanie psa – wziąć za niego odpowiedzialność .
,, Oddanie psa można porównać do zdrady ukochanej osoby . To emocjonalna masakra. Wali się cały świat i nic nie jest już takie samo. Bardzo trudno zbudować zaufanie na nowo ” .
Uczestniczące w spotkaniu klasy ( II TOR , II TAKO , III AB) gromkimi brawami podziękowały pani Awtoniuk za bardzo ciekawy wykład , nie zabrakło też wspólnych z instruktorką zdjęć .
Zaproszenie pani Awtoniuk do naszej szkoły to efekt współpracy ,, Klubu Ludzi Ciekawych Wszystkiego ” z Miejską Biblioteką Publiczną im. Wł.St.Reymonta w Skierniewicach .Wykład odbył się w ramach projektu Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego
,, Co czuje natura”