„Teatr elżbietański”.
[huge_it_gallery id=”167″]
Dnia 6 lutego w Kinoteatrze Polonez odbyło się przestawienie pt. „Teatr elżbietański”.
Określenie teatru ? ?elżbietański? ? pochodzi od imienia panującej w czasach jego powstawania Elżbiety I (1558-1603). Nazywany był również szekspirowskim. Różnił się od teatru antycznego tym, że sprzeciwiał się klasycznym regułom m.in. łamał zasadę trzech jedności. Głównym przedstawicielem, jak również najbardziej znanym w obecnych czasach był William Szekspir. W swoich dramatach często zdarzało mu się korzystać z elementów świata fantastycznego np. wróżki, czarownice (w „Makbecie”). Szekspir wprowadzał dużo nowości, które powodowały oburzenie, jak np. wprowadzenie: aktorek płci żeńskiej, albo więcej niż trzech aktorów na scenie.
Oglądając przedstawienie uważamy, że zostały nam przystępnie przybliżone elementy o teatrze szekspirowskim. Spektakl pokazywał w sposób humorystyczny dylemat między typowym dobrze znanym dramatem antycznym a całkiem nowym i dość kontrowersyjnym w tamtych czasach elżbietańskim. (Wspominano o budowie teatru Globe w Londynie).
W dalszej części poproszono na scenę ochotników do odegrania fragmentu z „Makbeta”.
Była to bardzo edukująca rozrywka.
W wydarzeniu tym uczestniczyli blogerzy z naszej szkoły: Julka i Arek z Technikum Organizacji Reklamy, którzy to wszystko opisali i wykonali zdjęcia.