Nowe Horyzonty Edukacji Filmowej

Na listopadowym spotkaniu z filmem uczniowie naszej szkoły mieli okazję obejrzeć film L.Nemesa ,, Syn Szawła??( Węgry 2015 r.).

Film miał swoją premierę w 2015 r. na festiwalu w Cannes , gdzie uzyskał Nagrodę Grand Prix, a w 2016 r. zdobył dwie prestiżowe nagrody : Oscara -(najlepszy film nieangielskojęzyczny ) oraz Złoty Glob .W 2017 r. otrzymał nagrodę BAFTA.

Bohaterem filmu jest Szaweł Auslander , węgierski Żyd , więzień obozu koncentracyjnego w Oświęcimiu, pracujący jako członek oddziałów Sonderkommando przy komorach gazowych , w których uśmiercano przywożonych do obozu z całej Europy Żydów.

Ten filmowy dramat wojenny przedstawia 48 godzin z życia człowieka , zmuszonego pomagać Niemcom w wielkiej machinie Zagłady.

W rzeczywistości , której nie sposób pojąć, Szaweł próbuje ocalić w sobie to , co zostało z człowieka , którym był kiedyś.

Fabuła filmu nawiązuje do prawdziwych wydarzeń ? buntu Sonderkommanda w 1944 r.( 7.10.1944 ).

Film nakręcono w 28 dni, korzystając z relatywnie niskiego budżetu ( ok.1 mln euro ).

Warto wiedzieć , że uhonorowany 20 nagrodami  i 12 nominacjami do nagród ,, Syn Szawła?? to pełnometrażowy debiut L. Nemesa!

Jest to chyba najbardziej realistyczny film o Holocauście, oceniany wyżej niż ,, Lista Schindlera?? czy ,, Chłopiec w pasiastej pidżamie??.

Ten wstrząsający dokument powinni obejrzeć wszyscy , aby nie wierzyć w rozpowszechniane przez Niemców kłamstwo o odpowiedzialności Polaków za obozy koncentracyjne.

W projekcji filmu wzięły udział klasy : III TEO, IV USO , IV TAK ,IV TEO.