Wycieczka do Kłodawy

[huge_it_gallery id=”58″]

 

Wycieczka do Kłodawy i nie tylko!

W dniu 26 października 2016 r. odbyła się wycieczka klasowa jak zwykle ciekawych wszystkiego uczniów kl. II Tb pod kierunkiem pana Tadeusza Maciejaka. Wzięli w niej też udział długo namawiani, ale ostatecznie zadowoleni uczniowie z kl. IV TBa pod opieką pani Barbary Białek oraz „gościnnie” kilku, tym razem nadzwyczaj grzecznych uczniów z kl. I ms pod opieką pani Agaty Kostrzewy.

Obejrzeliśmy i zwiedziliśmy:

  • najstarszy na świecie spawany most stalowy na rzece Słudwii w Maurzycach

Jest to pierwszy na świecie drogowy most spawany konstrukcji wybitnego polskiego inżyniera profesora Stefana Bryły. Liczący 27 metrów długości i 6,8 metra szerokości waży tylko 56 ton. W porównaniu z klasyczną wówczas konstrukcją nitowaną, której waga sięgałaby 70 ton, była to prawdziwa rewolucja techniczna.

  • Kopalnię Soli „Kłodawa”

Kopalnia Soli „Kłodawa” jest  największym producentem soli nie tylko w Polsce, ale i Europie środkowej. Aktualnie eksploatowane tam poziomy wydobywcze to 600 i 750 m pod powierzchnią ziemi. Jest producentem naturalnej soli kamiennej o barwie białej oraz unikalnej różowej, powstałej w okresie cechsztyńskim (tj. ponad 200 mln lat wstecz) z odparowania mórz i oceanów.

Ponad 2,5 godzinny program zwiedzania obejmował prelekcję dotyczącą historii powstania złóż kłodawskich i zastosowania soli, zjazd windą na poziom 600 metrów pod powierzchnią ziemi oraz przejście wyrobiskami korytarzowymi do podziemnej kaplicy św. Kingi.

  • Przedsiębiorstwo Kutnowska Prefabrykacja Betonów Kutno sp. z o.o.

Firma specjalizuje się w produkcji prefabrykowanych pali fundamentowych, stosowanych do wykonywania wbijanych fundamentów palowych oraz fundamentów palowych pod konstrukcje wsporcze sieci trakcyjnej. Zbrojenia do produkowanych pali wykonywane są na miejscu z wykorzystaniem specjalistycznego robota, który wytwarza zbrojenie o różnych przekrojach w ruchu ciągłym.

Na terenie skansenu znajdują się zagrody z przełomu XIX i XX wieku (domy mieszkalne z wyposażeniem, zabudowania gospodarskie), zabytki tak zwanej ?małej architektury? (przydrożne kapliczki, piec chlebowy). Znajduje się tu również kolekcja maszyn rolniczych z połowy XX wieku oraz ekspozycja pojazdów strażackich w zrekonstruowanej kamienno-ceglana remizie strażackiej ze Złakowa Borowego oraz bróg, gdzie przygotowano ekspozycję sprzętu strażackiego. Na terenie skansenu znajduje też Kościół pw. św Marcina, przeniesiony w 2006 roku ze wsi Wysokienice jako dar parafii Wysokienice. Kościół zbudowany był 1758 roku w konstrukcji zrębowej i szkieletowej, oszalowany, kryty gontem.

Skip to content