?Wolności oddać nie umiem??

Dnia 4 marca 2015 roku w naszej szkole odbył sie koncert polskiego wokalisty Gabriela Fleszara ?Wolności oddać nie umiem??. Miał on na celu zapoznanie nas z problemami uzależnień.

Artysta rozpoczął występ jednym ze swoich najbardziej znanych utworów ?Kroplą deszczu?, który wykonał przy akompaniamencie gitary. Między kolejnymi piosenkami Gabriel Fleszar opowiadał o swoich doświadczeniach życiowych.

Pierwszym problemem, który poruszył, było uzależnienie od papierosów. Artysta palił 15 lat. Aktualnie nie robi tego od trzech lat. Namawiał do zaprzestania palenia papierosów również swoich rodziców. Uświadomił nam, że płuca palacza regenerują się około 5 lat. Przed śmiercią dziadek piosenkarza poprosił, aby jego syn, a ojciec Gabriela był obecny przy sekcji zwłok, żeby mógł zobaczyć jak wyglądają jego płuca po kilkudziesięciu latach palenia.

Po przerwie muzycznej przedstawił kolejną historię. Jako nastolatek grał na ulicy na gitarze i poznał tam człowieka o pseudonimie ? Heya?, który żył na ulicy. Z czasem zaprzyjaźnili się, a Gabriel starał się mu pomóc. Heya miał problem z alkoholem.

Po kolejnej przerwie na wysłuchanie utworu muzycznego, Fleszar opowiedział o swojej nieszczęśliwej miłości. Dziewczyna odtrącała jego silne uczucie. Gdy muzyk postanowił ułożyć sobie życie z kimś innym, wtedy powiedziała mu, że go kocha.

Następnie przeszedł do historii o znanym narkomanie, który nałogowo zażywał heroinę. Gabriel Feszar stwierdził, że spotkało go w życiu ogromne szczęście ponieważ na jego drodze stanął człowiek, który ostrzegł go przed zgubnymi skutkami uzależnienia. Nie pozwolił artyście spróbować pierwszej w jego życiu dawki narkotyku, gdyż wiedział, że doprowadzi to do uzależnienia. Tu cytuję ?mózg do końca życia nie zapomni tego smaku?.

Takie spotkania i pogadanki są bardzo potrzebne. Pozwalają one nie tylko zasmakować kultury i sztuki, ale inspirują również do zmian w naszym życiu.

Autor: Michał Maciejak klasa II TB

IMAG0060 IMAG0061 IMAG0066_2

Skip to content